دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 999
تعداد نوشته ها : 24
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

همه ی ما شنیده ایم که این نوشیدنی برای استخوان ها لازم و ضروری است. علت این است که شیر گاو یک منبع غنی از کلسیم را در اختیار شما قرار داده وسلامت استخوان تان را بهبود می دهد. همچنین این نوشیدنی مقادیری از ویتامین D دارد که برای سلامت استخوان ها و دندان ها مفید هستند. با این حال مواد دیگری نیز برای سلامت استخوان ها لازم است. موادی مانند ویتامین  K، استرانسیم، منیزیم و ویتامین C.

کلسیم و ویتامین D به تنهایی می توانند از پوکی استخوانجلوگیری کنند. این رژیم غذایی در کنار ورزش منظم و مناسب می تواند سلامت استخوان های شما را تضمین کند. این درحالی است که مصرف سیگار و خوردن یک رژیم غذایی با سدیم کم و پتاسیم زیاد باعث سلامت استخوان ها و کاهش خطر پوکی استخواناست. به علاوه شواهدی وجود دارد که پروتیئن های اسیدی حیوانی موجود در غذاهای حیوانی مانند شیر گاو می تواند اثرات منفی روی سلامت استخوان ها داشته باشد. از طرفی مصرف شیر PH خون را تغییر داده و مصرف کلسیم بیشتر برای بازگرداندن آن به pH.10 لازم باشد. به این ترتیب شاید اثرات کلسیم بسیار کمتر از حجم ادعاهایی باشد که برای آن می شود.

شیر و سلامت قلب

این مایه سفید یک منبع غنی پتاسیم است که می تواند با کند کردن جریان خون در رگ ها فشار خون را پایین بیاورد. افزایش پتاسیم در کنار کاهش مصرف سدیم عاملی است که می تواند فرد را در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کند. در یک مطالعه مشخص شد کسانی که ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسم در روز مصرف می کنند تا ۴۹ درصد خطر کمتری برای ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلبی دارند. این در مقایسه با افرادی که پتاسیم کمتری مصرف می کنند(حدود ۱۰۰۰ میلی گرم در روز) درصد بسیار بالاتری دارد.

این در حالی است که طبق مطالعات اخیر بزرگسالان معمولا درصد بسیار کمتریاز این میزان پتاسیم را مصرف می کنند. برای مثال طبق آخرین آمار ها تنها ۲درصد از بزرگسالان آمریکایی روزانه تا ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم مصرف می کنند.غذاهای غنی از پتاسیم مانند شیر گاو، پرتغال، گوجه فرنگی، لوبیا، اسفناج، موز، آلو و ماست می تواند افزایش چشمگیری در سطح پتاسیم بدن داشته باشد. این افزایش پتاسیم خطرات بیماری های قلبی را در شما کم می کند. بنابراین مطمئن شوید که یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم داشته باشید. به علاوه نباید فراموش کنید که شیر گاو حاوی درصد بالایی از چربی های اشباع شده یا کلسترولاست که به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند. بهتر است تمامپتاسیم مورد نیاز بدن خود را با شیر تامین نکنید. به جای آن در رژیم غذاییخود بین شیر و دیگر مواد غذایی اعتدال برقرار کنید.

شیر و سرطان

خطر ابتلا به سرطان روده در مناطق جغرافیایی که کمترین میزان نور خورشیدرا دریافت می کنند بیشتر است. برخی تحقیقات نشان می دهند که ویتامین D می تواند تاثیر زیادی در تنظیم رشد سلولی و کاهش خطر ابتلا به سرطان داشته باشد. برخی از مطالعات استفاده از این نوشیدنی مقوی و بهره مندی از مقادیر کلسیم و لاکتوز موجود در آن را برای جلوگیری از سرطان تخمدان توصیه می کنند.

شیر و افسردگی

سطوح مناسب ویتامین D می تواند از تولید سروتونین حمایت کرده و هورمون های مرتبط با خلق و خو و اشتها و خواب را در بدن شما افزایش دهند. همچنین کمبود ویتامین D می تواند با افسردگی، خستگی مزمن و PMS همراه باشد. سایر غذاهای تهیه شده از فراورده های گاوی از ویتامین D سرشار است.

تاثیرات نوشیدن شیر در بدن شما

نوشیدن یک لیوان از آن در روز می تواند آرتروز زانو در زنان را به تاخیربیندازد. استئوآرتریت زانو در حال حاضر هیچ درمانی ندارد اما محققان معتقدند که نوشیدن روزانه یک لیوتن شیر می تواند به کاهش روند پیشترفت این بیماری کمک کند. این تحقیقات در کالج روماتولوژی آمریکا منتشر شده است.

اگر چه برخی از تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به پوکی استخوان می توانند از اثرات نوشیدن این ماده غنی بهر مند شوند. اما مطالعات دیگر نشان داده است که هیچ سودی برای پوکی استخواندر آن وجود ندارد. بررسی ها در ژورنال پزشکی کودکان در سال ۲۰۰۵ منتشر شد نشان داد که مصرف شیر نمی تواند استحکام استخوان در کودکان را افزایش بخشد.به علاوه یک دوره مطالعه ی هفت ساله نشان داد که محصولات لبنی و شیر از استرس دختران نوجوان جلوگیری نمی کند.

همچنین آماری که توسط پرستاران هاروارد از ۷۲۰۰۰ فرد جمع آوری شده است نشان داد که این نوشیدنی هیچ اثر حفاظتی از خطر شکستگی استخوان ندارد. در ادامه ما نگرانی ها و اقدامات احتیاطی در خصوص نوشیدن شیر را به شما می گوییم.

برخی از مواد مغذی که شیر فراهم می کند عبارتند از:

کلسیم: فراورده های لبنی مانند این نوشیدنی یکی از غنیترین منابع تامین کلسیم بوده و نیازهای ما را تامین می کنند و کلسیم در بدن کارهای زیادی می تواند انجام دهد. از جمله نگهداری از سلامت استخوان هاو دندان ها. کلسیم نیز برای لخته شدن خون و بهبود زخم، حفظ فشار خون طبیعی، و انقباضات عضلانی از جمله ضربان قلب مهم است. این مهم است که به تلاش برای خوردن غذاهای غنی از کلسیم با منابع منیزیم و ویتامین D، ویتامینD از جذب کلسیم در روده کوچک و منیزیم به بدن کمک میکند.

یک فنجان شیر بدون چربی شامل حدود ۳۰۶ میلی گرم کلسیم، با حدود ۳۲ درصد از این کلسیم به فکر جذب می شود. منابع گیاهی غیر اسیدی کلسیم نیز برای افرادی که ترجیح می دهند کلسیم حیوانی مصرف نکنند کلم، کلم بروکلی و سبزیجاتی از این قبیل است.

کولین: شیر یک منبع غنی از کولین است. کولین یک ماده مغذی برای حمایت از خواب راحت و حرکات بهتر عضلات و یادگیری و حافظه است. کولین کمک می کند تا ساختار غشا سلولی حفظ شده و انتقال دهنده ها ی عصبی بهتر کارشان را انجام دهند. به علاوه کولین در کمک به جذب چربی نیز موثر است.

پتاسیم: مصرف بهینه ی پتاسیم با کاهش خطر سکته ی مغزی،بیماری قلبی، فشار خون بالا و محافظت از توده عضلانی همراه است. به علاوه پتاسیم در حفظ تراکم استخوانی و یا کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه موثر است. مصرفپتاسیم بالا همراه با ۲۰ درصد کاهش خطر مرگ ناشی از تمام موارد ذکر شده توام است. مصرف روزانه ی پتاسیم تا ۴۷۰۰ میلی گرم برای تمام بزرگسالان توصیه می شود.

یک فنجان شیر گاو حاوی ۳۶۶ میلی گرم پتاسیم (کمی بیشتر از شیر سویا) می باشد اگر چه اثرات ناخوشایند گوارشی این شیر مانند عدم تحمل لاگتوز و یا اسهال محبوبیت شیر در این زمینه را کم می کند.

ویتامین D: ویتامین D به طور طبیعی در شیر یافت نمی شود. اما مانند خیلی از مواد دیگر در غنی سازی شیر به آن افزوده می شود. ویتامنی D برای سلامت استخوان ها و کمک به شکل گیری و رشد و تعمیر آن ها اهمیت زیادی دارد. این ماده ی غذایی همچنین نقش مهمی در جذب کلسیم و عملکردسیستم ایمنی بدن دارد. کمبود ویتامین D  با پوکی استخوان، افسردگی، خستگی مزمن، درد عضلانی، سندروم قاعدگی، فشار خون بالا و سرطان سینه و کولون همراه است. شیر نیز با ویتامین های متعدد از جمله ویتامین های  A و D غنی شده و ممکن است مقدار کمی از ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B6 (حدود از۰.۱mg در هر فنجان) و ویتامین B-12، و همچنین منیزیم و فسفر باشد. برخی ازاین ویتامین ها (به خصوص A و ریبوفلاوین) بر اساس قرار گرفتن در معرض نور نابود، به این معنی که سطح مواد مغذی در شیر ذخیره شده در ظروف شفاف پایین است.

source: http://7ganj.ir/%d8%b4%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d9%88-%d9%85%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a2%d9%86/

هزاران سال است که در هند از این ماده غذایی به عنوان ادویه و همچنین یکگیاه دارویی استفاده می کنند . نوعی ترکیب دارویی در زردچوبه به نام کورکومین وجود دارد که خواص دارویی فراوانی دارد . کورکومین خواص ضدالتهابیبسیار قوی داشته و نوعی آنتی اکسیدان  اثربخش بشمار می آید. البته محتوای کورکومین موجود در زردچوبه زیاد نیست و تنها ۳ درصد از وزن آن را تشکیل می دهد.

زردچوبه میزان کمی از کورکومین را در خود دارد به همین علت توصیه می شودکه از عصاره هایی مانند عصاره زردچوبه که حاوی مقادیر بالای کورکومین هستند استفاده کنید. مصرف فلفل سیاه یا سفید به علت داشتن ماده پیپرین در خود ، می توانند به جذب بهتر این ماده کمک کند. من شخصا ترجیح می دهم که همراه عصاره کورکومین چند فلفل تازه هم بخورم.

خلاصه: زردچوبه حاوی کورکومین می باشد که ضدالتهاب و آنتی اکسیدانی قوی است. توصیه می شود که از عصاره های زردچوبه که مقادیر زیادی از کورکومین در خود دارند، استفاده کنید.

۲. کورکومین ضد التهاب است

التهاب سبب می شود عوامل بیماری زا مانند باکتری ها به راحتی وارد بدن شده و ما را بکشند. اگر چه التهاب کوتاه مدت می تواند مفید باشد اما در صورتی که در طولانی مدت همراه شما بماند می تواند ضررهای فراوانی برای جسم شما داشته باشد.

در حال حاضر باور عموم این است که التهاب مزمن نقش زیادی بر بیماری های رایج ایفا میکند. این بیماری ها عبارتند از بیماری قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و …

بنابراین هرچیزی که بتواند از با التهاب مبارزه کند اهمیت بلقوه ای پیدامی کند.  ماده کورکومین به شدت خواص ضدالتهابی دارد و تاثیرش به قدری زیاداست که حتی مصرف این ماده موجب میشود از برخی داروها نتیجه بهتری بگیرید.

کورکومین مولکول ها را در مراحل مختلف مسیر التهابی مورد هدف قرار می دهد. بلوک کورکومین NF-KB به هسته سلول ها سفر کرده و بر روی ژن های مربوط به التهاب اثر می گذارد. کورکومین همچنین هیچ عوارض خاصی روی بدن نداشته و کاملا طبیعی می باشد.

خلاصه:  یکی از دلایل ابتلای افراد به بسیاری از بیماری ها التهاب مزمن است و ماده کورکومین موجود در زردچوبه برای درمان التهاب بسیار مفید است.

۳. خواص زردچوبه در افزایش ظرفیت آنتی اکسیدان

گفته می شود که آسیب های اکسیداتیو سبب سرعت گرفتن مکانیسم پیری و بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان می شود. این آسیب ها از طریق تاثیرگذاریرادیکال های آزاد موجود در بدن آدم ها بوجود می آیند که مولکول های واکنش پذیری هستند و تمایل زیادی به جذب الکترون دارند.

رادیکال های آزاد تمایل زیادی به واکنش با مواد آلی مانند اسیدهای چرب، پروتئین ها و DNA دارند. دلیل محبوبیت آنتی اکسیدان ها این است که می توانداز بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کنند. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار ویژه ای که دارد می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند. همچنین کورکومین فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی خود بدن را هم افزایش می دهد.

خلاصه: کورکومین دارای اثر آنتی اکسیدانی بسیار قوی است و سبب تحریک آنزیم های آنتی اکسیدانی خود بدن هم می شود.

source: http://7ganj.ir/%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d9%88-%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%b2%d8%b1%d8%af%da%86%d9%88%d8%a8%d9%87-%d8%a8%db%8c%d8%b4%d8%aa%d8%b1-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7-%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af/

ترخون یک گیاه فوق العاده برای آشپزیاست که برای سلامت دهان و دندان هم فواید زیادی دارد. ترخون به راحتی رشد کرده و در هر خاکی پرورش می یابد. این گیاه شاخ و برگ سبز و کوچک و گل های زرد ریز دارد و شاید شناخته شده ترین استفاده آن در آشپزیباشد. ترخون یک گیاه بسیار معطر برای افزودن طعم و عطر به غذاها می باشد. برای تهیه سس نیز ترخون ادویه خوبی است. این گیاه مانند پونه ، به غیر از آشپزیدر زمینه های دیگر هم کاربردهای زیادی دارد. در ادامه این مقاله با ۷گنج همراه باشید تا با فواید و خواص ترخون برای سلامتی بیشتر آشنا شوید.

خواص ترخون :

ترخون یک گیاه عالی برای آشپزیاست. همچنین می تواند درد دندان را هم تسکین دهد. در حالی که از این گیاه در مقادیر خیلی کم استفاده می شود اما باز هم مصرف ترخون فواید قابل توجهی دارد. در پاراگراف زیر به برخی از فواید و خواص ترخون اشاره شده است :

 • ترخون منبع خوبی از مواد معدنی مانند منیزیم، آهن، روی و کلسیم است.
 • شاخ و برگ این گیاه از ویتامین A، C و B6 سرشار است.
 • ترخون حاوی آنتی اکسیدان هایی است که بدن را در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. برای مطالعه بیشتر در مورد آنتی اکسیدان ها اینجا کلیک نمایید.
 • این ادویه در حفاظت از قلب و عروق هم موثر بوده و می تواند جریان خون را منظم کرده و از خطر لخته شدن خون و سکته و حمله مغزی بکاهد.
 • ترکیبات ترخون می تواند سطح قند خون را به طور طبیعی کاهش دهد.
 • این گیاه ادرار آورد بوده و سبب کاهش احتباس آب در بدن می شود.
 • ترخون همچنین دارویی موثر در درمان بیماری ها و مشکلات سلامتی است. ترخون را می توان به عنوان چایی مصرف کرد یا از روغن آن استفاده نمود. در ادامه چند مصرف دارویی ترخون را با هم می خوانیم.
 • ترخون را می توانید برای کم کردن درد دندان استفاده کنید. با توجه به مقادیر اوژنول موجود در آن ،  ترخون سبب بی حسی شده و جویدن برگ های آن و یا نوشیدن چای آن مسکن درد است.
 • نوشیدن چای ترخون قبل خواب به درمان بی خوابی کمک می کند. خاصیت آرام بخشی ترخون می تواند سبب درمان اضطراب شود.
 • این گیاه برای کاهش بوی بدن دهان، بوی بدن بدن و کاهش مقدار میکروب هایروی پوست موثر است. می توانید برای خواص میکروب زدایی آن از چند قطره اسانس این گیاه استفاده کنید.
 • ترخون به طور سنتی یک محرک اشتها آور بوده و برای درمان بی اشتهایی یا از بین بردن علائم کم اشتهایی مفید است.
 • ترخون را می توانید برای حفظ سلامت دستگاه تناسلی زنان که از عادات ماهانه خود جلوگیری می کنند، استفاده کنید. با این حال این ادویه برای زنانباردار یا آن هایی که بچه شیر می دهند مضر است.
 • تحقیقات اخیر نشان داده است که این ادویه با جذب کراتین می تواند به رشد عضلات هم کمک کند.

نکته :

ترخون یک عضو از خانواده Asteraceae است. گیاهان این خانواده مانند نوعیاروسیا به نور آفتاب واکنش نشان می دهند. بهتر است قبل از اضافه کردن مقادیر زیاد و منظم این ادویه به رژیم غذایی خود حتما با پزشک مشورت کنید.

مصرف ترخون برای زنان باردار یا آنهایی که به بچه شیر می دهند ممکن است مضر باشد و توصیه نمی شود.


source: http://7ganj.ir/%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d8%aa%d8%b1%d8%ae%d9%88%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa%db%8c/

پرتقال از محبوب ترین میوه های جهان است. این میوه از خانواده درختان مرکبات است. منشا اولیه این میوه هنوز مشخص نیست اما تصور می شود که هزارانسال پیش در آسیای شرقی کشت آن آغاز شده باشد. امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر پرورش این میوه رایج است. این میوه خوش طعم یک منبع سالم از فیبر، ویتامین C، تیامین، فولات و انواعی از آنتی اکسیدانها است. علاوه بر اینکه این میوه طعم دوست داشتنی و خاصی دارد خواص جالبی نیز در آن موجود است. با هفت گنج همراه باشید تا با ارزش غذایی و فواید پرتقال و آب پرتقال برای سلامتی بیشتر آشنا شویم.

ارزش غذایی و فواید پرتقال و آب پرتقال برای سلامتی

فواید پرتقال :

این میوه انواع مختلف با طعم و عطر های متنوعی دارد ، ارزش غذایی مواد موجود در این میوه در هر صد گرم به این صورت است :

کالری: ۴۷
آب: ۸۷٪
پروتئین: ۰.۹ گرم
کربوهیدرات: ۱۱.۸ گرم
شکر: ۹.۴ گرم
فیبر: ۲.۴ گرم
چربی اشباع: ۰.۰۲ گرم
چربی اشباع نشده: ۰.۰۲ گرم
امگا ۳ :۰.۰۱ گرم
امگا ۶ :۰.۰۲ گرم
چربی ترانس: ۰ گرم

کربوهیدرات :

پرتقال یک میوه کم کالری است و این میوه عمدتا از کربوهیدرات و آب تشکیل شده است که با مقدار کمی چربی و پروتئیننیز غنی شده است. قندهای ساده مانند گلوکز، فروکتوز و ساکاروز شکل غالب کربوهیدرات موجود در آن هستند. آنها مسئول ایجاد طعم و مزه این میوه می باشند. با این وجود این میوه شاخص قند بسیار پایینی داشته و قند آن با سرعتکمی وارد خون می شود. همین امر این میوه را به یکی از سالم ترین میوه ها تبدیل کرده است.

پرتغال

از جمله فواید پرتقال داشتن داشتن مقادیر زیاد فیبر است

این میوه مقدی منبع خوبی از فیبر می باشد. پرتقال های بزرگ با وزن ۱۸۴ گرم می توانند ۱۸ درصداز نیاز روزانه شما به فیبر را تامین کنند. الیاف اصلی موجود در این میوه پکتین، سلولز، همی سلولز و لیگنین است. فیبر برای سلامت بدن  بسیار مفید است و به طور کلی الیاف فیبر برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش و تغذیه باکتری هایی که در روده هستند، مفید است. همچنین فیبر می تواند در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول نیز مفید باشد.

ویتامین و مواد معدنی موجود در پرتقال

این میوه یک منبع خوب از چندین ویتامین و مواد معدنی است. به خصوص ویتامین C، تیامین، فولات و پتاسیم از جمله ویتامین ها و مواد معدنی مهم موجود در این میوه می باشند.

ویتامین C: این میوه یک منبع خوب از ویتامین C است. پرتقال های بزرگ می توانند ۱۰۰ درصد نیاز روزانه شما به این ویتامین را تامین کنند.

تیامین: یکی از انواع ویتامین B یا همان B1 است. این ویتامین در طیف گسترده ای از مواد غذایی دیده می شود.

فولات: فولات یا ویتامین B9 یا اسید فولیک می تواند در بدن اثرات بسیار سودمندی داشته باشد و همچنین در غذاهای گیاهی متنوعی هم یافت شود.

پتاسیم: این میوه منبع خوبی از پتاسیم است. مصرف بالای پتاسیم می تواند سبب پایین آمدن فشار خون شود و اثرات مفیدی روی سلامت قلب و عروق دارد.

دیگر تریبات گیاهی :

این میوه سرشار از ترکیبات مختلف است. این ترکیبات گیاهی مسئول بسیاری از فواید مفید و سودمند این میوه می باشند. دو دسته از ترکیبات اصلی آنتی اکسیدانی این میوه ، کارتنوئیدها و فنل ها هستند.

پرتغال


Source: http://7ganj.ir/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%88-%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d9%88-%d8%a2%d8%a8-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84/

مختصری درباره گیاه و خواص زنجبیل

 • گیاه زنجبیل با نام انگیلیسی ( Ginger ) یک گیاه گلدار است که از چین آمده است. این گیاه به خانواده زنجبیلیان تعلق دارد و به زردچوبه و کوشنه نزدیک است.
 • ریزوم که بخش زیرزمینی ساقه این گیاه است به عنوان ادویه استفاده می شود. به همین علت است که اغلب ریشه زنجبیل را برای راحتی همان زنجبیل می خوانند.
 • زنجبیل از ساقه بلند و در اشکال متفاوت ایجاد شده است. از فواید و خواص زنجبیل کمک به هضم غذا، کاهش حالت تهوع، کمک به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی و غیره می توان اشاره کرد.
 • زنجبیل را می توان به صورت تازه یا خشک تهیه کرد. پودر آن را در روغن یا آبمیوه ها و یا غذاهای فراوری شده و دسرها و مواد آرایشی استفاده می کنند و این گیاه یک ماده معمول در بسیاری از دستورالعمل هاست.
 • زنجبیل دارای عطر منحصر به فرد و طعم خاصی است که به علت وجود جینجرول در آن ایجاد می شوند.
 • جینجرول یک ترکیب فعال زیستی در زنجبیل است که مسئول بسیاری از خواص دارویی آن می باشد. این ماده خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد.
 • خلاصه: زنجبیل یک ادویه محبوب است. این ادویه دارای جینجرول می باشد که خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد.

خواص زنجبیل

از خواص زنجبیل درمان حالت تهوع ،به خصوص در صبح زود است

به نظر می رسد که گیاه ریشه ای زنجبیل برای حالت تهوع بسیار موثر است. برای مثال سابقه طولانی در استفاده از آن برای دریا زدگی وجود دارد. همچنینگفته می شود که این ماده می تواند حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی را از بین ببرد. به علاوه در بیماران تحت شیمی درمانی نیز از این ماده خوراکی برای رفع این موارد استفاده می شود.

با این حال موثرترین حالت آن مربوط به درمان تهوع صبحگاهی است.

با توجه به بررسی انجام شده در مطالعه روی ۱۲۷۸ زن باردار ۱.۱ تا ۱.۵ گرم زنجبیل می تواند به طور قابل توجهی حالت تهوع را کاهش دهد.

با این حال این گیاه هیچ تاثیری بر دفعات استفراغ ندارد.

اگرچه مصرف حتی مقادیر زیادی از زنجبیل برای زنان حامله به نظر بدون مشکل می آید اما برخی بر این باورند که می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. اما در حال حاضر این فرضیه طی هیچ مطالعه ای اثبات نشده است.

خلاصه: ۱ تا ۱.۵ گرم زنجبیل می تواند از انواع مختلف حالت تهوع جلوگیری کند.


source: http://7ganj.ir/%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a8%db%8c%d9%84-%d9%88-%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a8%db%8c%d9%84/

خواص اسفناج از نظر درمانی:

مدیریت دیابت

این سبزی حاوی یک آنتی اکسیدان شناخته شده به اسم اسید آلفالیپوئیک است که سطح گلوکز را کاهش داده و حساسیت نسبت به انسولین را افزایش می دهد به علاوه سطح استرس اکسیداتیو در بیماران دیابتی را ثابت نگه می دارد. مطالعاتبر روی اسید آلفا لیپوئیک نشان می دهد که این ماده سطح نوروپاتی را نیز کاهش می دهد.

پیشگیری از سرطان

این سبزی مانند سایر سبزیجات حاوی کلروفیل است که که تاثیر عالی در کم کردن اثرات سرطان زای آمین هتروسیکلیک ایفا می کند.

پیشگیری از آسم

خطرات ابتلا به آسم در افرادی که میزان بالایی از مواد مغذی از جمله بتاکاروتن را دریافت کنند بسیار کمتر است. این سبزی منبع عالی بتاکاروتن بوده و تا حد زیادی نیاز بدن را به این ماده ی غذایی تامین می کند. علاوه بر اسفناج زردآلو، کلم بروکلی، طالبی، کدوتنبل و هویچ نیز منابع عالی این ماده غذایی هستند.

کاهش فشار خون

این سبزی به دلیل مقادیر زیاد پتاسیم خود برای استفاده کسانی که فشار خون بالایی دارند و برای خنثی کردن اثر سدیم توصیه می شود. مصرف کم پتاسیم باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون می شود. دیگر غذاهایی که پتاسیم زیادی دارند عبارتند از سیب زمینی، گوجه، لوبیا و پرتغال.

سلامت استخوان

دریافت کم ویتامین K باعث افزایش خطر شکستگی استخوان می شود. مصرف ویتامین K برای سلامتی بسیار مفید است. ویتامین K باعث اصلاح پروتئین ماتریکس شده و جذب کلسیم را افزایش و دفع آن از طریق ادرار را کاهش می دهد.اسفناج منبع غنی این ویتامین است.


Source: http://7ganj.ir/%d8%a7%d8%b3%d9%81%d9%86%d8%a7%d8%ac-%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d9%88-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%86/

خواص درمانی بهار نارنج

 • عرق بهار نارنج دارای طبیعت گرم است.
 • بهار نارنج حاوی ویتامین‌های C، B و D است.

بهار نارنج دارای فواید بسیاری برای جسم و روح است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

فواید روانی بهار نارنج :

 • مهم‌ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است.
 • بهار نارنج بر روی سیستم عصبی مرکزی انسان تاثیری آرام بخش می گذارد و به همین دلیل درمانی فوق العاده برای بی خوابی و اضطراب و تسکین اعصاب است.
 • بهارنارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است
 • سردردهای عصبی و همچنین میگرنی را کاهش می‌دهد.
 • برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط آور است
 • افرادی که مشکل اختلال خواب دارند، می ‌توانند پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف کنند.اگر از این محلول ۲ ساعت قبل از خواب استفاده کنند خواب بسیار آرامی خواهند داشت
 • عرق بهار نارنج برای رفع غم و افسردگی مفید است.
 • دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج های عصبی مفید است.
 • مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج است.
 • عرق بهار نارنج اشتهاآوری قوی است
 • در تسکین ناراحتی‌ های سینه مؤثر است.
 •  برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم مصرف شربت بهار نارنج را توصیه می‌کنند.
 • مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آنها بسیار موثر است

source: http://7ganj.ir/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%8A%D9%8A-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D9%88-%D9%85%D8%B6%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AC/

– کسانی که کلسترول خون آن‎ها بالا است یا حتی به‎طور ارثی دارای کلسترول بالای خون می‎باشند می‎تواند در برنامه غذایی خود سویا را قرار دهند و به جای گوشت و لبنیات از سویا استفاده کنند.

– کسانی که مبتلا به سنگ صفرا هستند و یا نمی‎خواهند مبتلا شوند از رژیم غذایی سویا استفاده کنند.

– سویا از مبتلا شدن به سرطان معده جلوگیری می‎کند.

– کسانی که از یبوست رنج می‎برند در برنامه غذایی خود سویا را قرار دهند.

– به خاطر وجود هورمون استروژن گیاهی برای خانم‎هایی که دچار کمبود استروژن می‎باشند بسیار مؤثر است.

– خانم‎هایی که سویا می‎خورند و یا گیاه‎خوار هستند خیلی کمتر به سرطان پستان دچار می‎شوند.

– کسانی که لاغر هستند سویا را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

– سویا قدرت جذب روده را برای جذب مواد پروتئینی افزایش می‎دهد.

– اختلالات نیروی جنسی و بی‎میلی جنسی را از بین می‎برد.

– از آب مروارید جلوگیری می‎کند.

– جلوی رشد غدد را می‎گیرد.

– افرادی که واریس دارند از محصولات سویا استفاده کنند.

– کسانی که تپش قلب دارند سویا بخورند.

– خانم‎هایی که یائسه شده‎اند سویا را (حداقل هفته‎ای دو مرتبه) در برنامه غذایی خود قرار دهند.

– مصرف زیاد سویا باعث عدم جذب ویتامین A و B12 می‎شود.

– کسانی که نقرس و اسیداوریک یا فشارخون آن‎ها بالاست از سویا کمتر استفاده کنند.


Source: http://7ganj.ir/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%d8%b3%d9%88%db%8c%d8%a7/

جذب کم ویتامین K با خطر بالای شکستگی استخوان همراه است. فقط یک فنجان کلم بروکلی تا ۹۲ میکروگرم ویتامین K دارد. این مقدار تا ۱۰۰ درصد و حتی بیشتر نیاز روزانه ی شما را به ویتامین K را تامین می کند. مصرف مقادیر کافی ویتامین K باعث بهبود سلامت استخوان و جذب بهتر کلسیم و کاهش دفع آن از طریق ادرار می شود. کلم بروکلی همچنین نیاز بدن به کلسیم را تامین می کند. یک فنجان کلم بروکلی تا ۴۳ گرم کلسیم دارد.

اکسیر جوانی

ویتامنی C آنتی اکسیدانی است که در تمام محصولات و سبزیجات تازه یافت میشود. خوردن ویتامین C به کاهش آسیب های پوستی ناشی از آفتاب سوختگی، کاهش چین و چروک و بهبود کلی بافت پوست کمک می کند. بسیاری از مردم فکر می کنند که مرکبات بیشتر نیاز آن ها به این ویتامین را تامین می کند اما آیا می دانید که یک فنجان کلم بروکلی تا ۸۱ میلی گرم ویتامین C دارد. همچنین ویتامین A و ویتامین E که هر دو در حفظ سلامت پوست حیاتی هستند هم در کلم بروکلی موجود است.

بهبود هضم غذا و سم زدایی

خوردن غذاها با فیبر کافی می تواند از یبوست جلوگیری کرده و سلامت دستگاه گوارش را تضمین کند. همچنین این ماده ی غذایی خطر سرطان روده را نیزکاهش می دهد. فیبر کافی در رژیم غذایی باعث تنظیم سیستم گوارشی و دفع روزانه ی سموم از طریق صفرا شده و همچنین طبق مطالعات جدید این ماده ی غذایی در تنظیم سیستم دفاعی بدن و همچنین پیشگیری از التهاب هم نقش دارد.


کلم بروکلی زیر ذره بین

با توجه به پایگاه اطلاعاتی کتابخانه ملی کشاورزی آمریکا، یک فنجان کلم بروکلی خام خرد شده (حدود ۹۱ گرم) حاوی ۳۱ کالری، ۰ گرم چربی، ۶ گرم کربوهیدرات (از جمله ۲ گرم قند و ۲ گرم فیبر) و ۳ گرم پروتئین است. همانطورکه پیش از این نیز گفتیم یک فنجان کلم بروکلی بیش از ۱۰۰ درصد نیاز شما بهویتامین K وC را فراهم می کند و همچنین منبع خوبی برای ویتامین A و فولات وپتاسیم است. کلم بروکلی با توجه به امتیاز ANDI (شاخص تراکم مصالح غذایی) جز ۲۰ غذای برتر می باشد و از درصد بالایی از مواد معدنی و کالری کم بهره مند است.


منبع: http://7ganj.ir/%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%da%a9%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d9%88%da%a9%d9%84%db%8c/

زنجبیل حداقل شش اثر مفید دارد.

 • درد و التهاب را کاهش داده و درد مفاصل را مدیریت می کند. همچنین این ماده خوراکی سردرد و گرفتگی های قاعدگی را درمان می کند.
 • باعث بهبود جریان خون و خون رسانی بهتر می شود.
 • مانع رینوویروس شده و سرماخوردگی را به تعویق می اندازد.
 • اثر باکتری سالمونلا که عامل بیماری هایی مثل اسهال یا بیماری های تک یاخته است را کاهش می دهد.
 • گاز یا اسپاسم دردناک را در دستگاه گوارش درمان می کند.
 • از زخم معده های ناشی از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مثل آسپیرین ها و ایبوپروفن ها جلوگیری می کند.

اگر شما باردار هستید می توانید این گیاه را در چای و یا سوپ خود ریخته ومیل کنید. در صورتی که یک نوشیدنی گازدار حاوی زنجبیل را انتخاب می کنید دقت کنید که زنجبیل موجود در آن طبیعی باشد.

هنگام سفر زنجبیل می تواند حتی جلوی حالت تهوع را بگیرد. در صورتی که ۱ گرم پودر خشک شده ی زنجبیل را ۲ ساعت یا حتی نیم ساعت قبل از حرکت مصرف کنید دیگر نیازی نیست نگران حالت تهوع در طول مسیر باشید. اگر عمل جراحی دارید زنجبیل برای جلوگیری از حالت تهوع می تواند به شما کمک کند. می توانید یک دوز ۵۰۰ میلی گرمی از آن را تا ۲ ساعت قبل از عمل و یک دوز ۵۰۰ میلی گرمی تا نیم ساعت قبل از عمل مصرف کنید. با این کار دیگر دچار حالت تهوع نخواهید شد. البته توجه داشته باشید که زنجبیل برای بیمارانی که مشکل لخته شدن خون دارند توصیه نمی شود. بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک بیهوشیخود مشورت کنید.


زنجبیل حتی در صورتی که با داروهای شیمیایی ضد تهوع مخلوط شود می تواند تاثیر این داروها را افزایش داده و عملکرد آن ها را بهبود بخشد. مطالعات نشان می دهند که این ماده خوراکی طبیعی حتی در کاهش عوارض این داروها هم تاثیر خوبی می گذارد.


منبع: http://7ganj.ir

X